Wertykulacja, lub inaczej skaryfikacja to nic innego, jak odmładzający lifting dla trawnika, mający na celu pobudzenie trawy do wzrostu.
Kiedy powinniśmy rozpocząć wertykulację?
Nie róbmy tego na młodym trawniku, ponieważ go zniszczymy! Po czym poznać, że nasz trawnik powienien przejść wertykulację? Nie wygląda jak miękki, trawiasty dywan, lecz jest porośnięty chwastami i mchem, a murawa jest mocno zbita do tego stopnia, że podczas deszczu nie nadąża z wchłanianiem wody. Gdy mamy taki trawnik, wertykulację rozpoczynamy po pierwszym, kwietniowym koszeniu, gdy podłoże jest jeszcze wilgotne. Dla jeszcze lepszego zachowania stanu trawnika wertykulację wykonujemy drugi raz we wrześniu.
Na czym polega wertykulacja?
Aby prawidłowo wykonać zabieg wertykulacji, powinniśmy się zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt: profesjonalne grabie ogrodnicze, wertykulator ręczny lub mechaniczny. Wybór zależy od wielkości twojego trawnika, im większy, tym mniejsza szansa na to, że poradzisz sobie wyłącznie grabiami. Aby darować sobie bólu pleców i mięśni postaw na wertykulator mechaniczny. Wtedy praca w ogrodzie stanie się przyjemnością.
Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu murawy i usuwaniu martwych roślin, w których mogą rozmnożyć się bakterie i grzyby, uszkadzając trawę aż do korzeni. Po przeprowadzeniu wertykulacji nie powinniśmy zostawiać zanieczyszczonego trawnika, uprzątniętą ziemię podlewamy nawozem.
Efekty wertykulacji trawnika
Zabieg powtarzany co roku, na przełomie kwietnia oraz września pomoże w uratowaniu nawet najbardziej zmarnowanego trawnika, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się bujnym, zielonym i soczystym trawnikiem przez całą wiosnę i lato.
Ja nie robiłam wertykulacji przez długi czas… i mój trawnik jest w fatalnym stanie. Będę musiała poszukać pomocy u fachowca, żeby odnowił mi ogród 🙁