Catering to usługa, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Polacy coraz częściej rezygnują z samodzielnego gotowania czy przygotowywania różnorodnych przyjęć okolicznościowych, zawierzając to specjalistom. Jedzenie można dostarczać jednak nie tylko na imprezy, ale też do firm, szkół czy innych instytucji. Co jest potrzebne, by zacząć tego typu działalność?
Dlaczego catering?
Catering to mobilna działalność gastronomiczna, która polega na dostarczaniu posiłków. Dla osób, które uwielbiają gotować i wierzą, że mają coś ciekawego do zaoferowania w kwestii gastronomii, jest to ciekawa alternatywa dla otwarcia własnego lokalu. Firma cateringowa jest nieco prostszym rozwiązaniem na początek, ponieważ wiąże się z mniejszym ryzykiem. Wynajęcie lokalu i zatrudnienie personelu to duże wydatki i zobowiązania, które nie zawsze mogą okazać się opłacalne. Działalność cateringową można zacząć ze znacznie skromniejszym budżetem, rozwijając się po każdym zrealizowanym zleceniu. Warto rozpocząć od wąskiej specjalizacji lub np. obsługiwania imprez dla znajomych, personel zatrudniając w formie jednorazowego zlecenia, a niezbędny sprzęt wypożyczając. Warto jednak pamiętać, że lokal, w którym przygotowywane jest jedzenie, musi spełniać określone wymagania sanitarne. To samo dotyczy samochodu, którym będą transportowane posiłki.
Catering stwarza bardzo duże możliwości – jedzenie można dostarczać do biur lub na budowy. Mogą to być zarówno proste dania jak kanapki czy sałatki, a także specjalistyczne posiłki, np. wegańskie, bezglutenowe czy niskowęglowodanowe. Można też prowadzić catering dietetyczny, rozwożąc posiłki na cały dzień zgodne z wybraną kalorycznością klientom indywidualnym. Niezwykle popularna staje się również obsługa imprez – wesel, komunii i innych uroczystości rodzinnych czy bankietów, konferencji oraz innych eventów firmowych.
Co jest potrzebne, by zająć się cateringiem?
Rozpoczęcie działalności cateringowej jest dość proste. Jednak jeśli startujesz skromnie, warto każde zarobione pieniądze inwestować w rozwój. Początkowo niezbędny sprzęt oraz akcesoria takie jak zastawa czy sztućce można wypożyczyć, jednak później lepiej kupić własne. Przydadzą się m.in. wózki bufetowe – grzewcze i chłodnicze do serwowania różnych typów potraw. Pozwolą one zaaranżować bufet w każdym miejscu – także w plenerze. Wskazany będzie zakup profesjonalnej kuchni gastronomicznej oraz pojemników GN do przygotowywania, transportu i serwowania potraw. Przydadzą się też ekspozytory, tace, podgrzewacze, dzbanki, warniki i wiele innych akcesoriów do serwowania, które znajdziesz w wyspecjalizowanych sklepach, takich jak Multigastro. Kolejno warto zainwestować w zastawę, sztućce, szkło, a nawet meble (stoły, krzesła) i dekoracje, które pozwolą Ci elegancko zaaranżować każde miejsce i wyróżnią Twoje usługi na tle innych.