Zakończenie budowy domu stanowi pierwszy krok upragnionej przeprowadzki do nowych czterech ścian. Teraz czas na jego wykończenie. Jakie prace warto zaplanować z wyprzedzeniem? W jaki sposób je przeprowadzić, aby w przyszłości uniknąć zbędnych kosztów?
1. Wyrównywanie i wykończenie podłogi
Warstwa podłogi spoczywająca bezpośrednio na gruncie nie zawsze charakteryzuje się idealną równością. Przy niewielkich odchyleniach idealny poziom można osiągnąć przy pomocy zaprawy samopoziomującej. W przeciwnym razie konieczne będzie użycie drobnoziarnistego betonu. Po wyschnięciu podłogi należy przystąpić do ułożenia warstwy przeciwwilgociowej oraz izolacji termicznej.
2. Instalacja wodno-kanalizacyjna
Bardzo ważnym elementem wykończenia budynku jest poprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Już na tym etapie należy przemyśleć rozmieszczenie poszczególnych urządzeń w łazienkach i kuchni, aby nie narazić się później na kosztowne przeróbki.
3. Instalacja elektryczna
Równoległe do instalacji wodno-kanalizacyjnej może powstawać instalacja elektryczna. Przewody elektryczne, podobnie jak telekomunikacyjne czy alarmowe warto układać w rurach osłonowych, dzięki czemu w przyszłości ewentualna modernizacja bądź naprawa instalacji nie będzie wymagała kłopotliwego rozkuwania ścian budynku.
4. Instalacja centralnego ogrzewania
Centralne ogrzewanie instaluje się w trakcie układanie drugiej warstwy termoizolacyjnej. Ogranicza to ewentualne straty ciepła. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie usytuowanie przyłączy do grzejników – warto pamiętać, że w budynku nie ma jeszcze parapetów, ani posadzki, więc drobny błąd sprawi, że przyłącza znajdą się na nieprawidłowej wysokości.
5. Betonowa warstwa dociskowa podłogi
Na warstwie izolacyjnej podłogi układa się betonową warstwę dociskową. Jeśli jej grubość nie przekracza 6 cm, prawdopodobnie nie będzie wymagała układania zbrojeń.
6. Termoizolacja oraz izolacja akustyczna
Oprócz prac wewnątrz budynku, Należy również przeprowadzić prace zewnętrzne związane z ociepleniem domu. W ich zakres wchodzą między innymi izolacja ścian zewnętrznych, izolacja ścian działowych, izolacja stropów bądź dachu skośnego. We wszystkich przypadkach wykorzystuje się najczęściej wełnę mineralną, która jest dobrym izolatorem ciepła, a przy okazji również dobrym izolatorem akustycznym.
7. Tynki wewnętrzne
Tynkowanie rozpoczyna się od sufitu. Z kolei tynkowanie ścian należy przeprowadzić dopiero po ułożeniu rur osłonowych, a także montażu stolarki okiennej i drzwi.
8. Poziomowanie podłogi i wykonanie posadzki
Czas na ostateczne wypoziomowanie podłogi, aby stała się idealnie równa i gładka. To jedna z najprostszych prac – wystarczy skorzystać z wylewki samopoziomującej. Najwcześniej po miesiącu można natomiast przystąpić do układania posadzki.
9. Montaż okien i drzwi wejściowych
Aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych, warto montować okna w warstwie ocieplenia. Najlepszym wyborem jest montaż okien oraz drzwi dopiero po zakończeniu wszystkich robót mokrych wewnątrz budynku.