Artykuł partnera.
Jednym z najważniejszych elementów dbania o ogród jest regularne podlewanie znajdujących się w nim roślin. Jeżeli jesteś właścicielem ogrodu lub działki o sporym metrażu, z pewnością wiesz, jak czasochłonne jest ręczne nawadnianie dużych powierzchni. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w automatyczny system nawadniania roślin!
Systematyczne nawadnianie ogrodu to jedna z podstawowych czynności, która pozwala roślinom prawidłowo się rozwijać. Czy warto zainwestować w automatyczny system nawadniania ogrodu? Jakie są najlepsze rozwiązania w tym zakresie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Czym jest automatyczny system nawadniania ogrodu?
Ręczne podlewanie dużych trawników może być bardzo praco- i czasochłonne. Dlatego każdy właściciel ogrodu lub działki o sporej powierzchni powinien rozważyć montaż automatycznego systemu nawadniania roślin. Jest to automatycznie działająca instalacja, która sama się włącza, wyłącza i dostarcza wszystkim roślinom odpowiednią ilość wody. System składa się z sieci rur nawadniających zamontowanych pod powierzchnią gruntu.
Automatyczne systemy nawadniające – zalety
Jest wiele powodów, dla których warto montować systemy nawadniania automatycznego. Jakie są najważniejsze zalety tego typu instalacji?
- Oszczędność czasu – tradycyjne podlewanie dużego ogrodu może być bardzo czasochłonne,
- Oszczędność wody – system dostosowuje ilość wody do rzeczywistego zapotrzebowania roślin,
- Utrzymanie roślin w świetnej kondycji – podczas tradycyjnego podlewania ogrodów często popełniamy wiele błędów, które mają duży wpływ na kondycję roślin, Odpowiednio dobrany system nawadniania automatycznego zapewnia roślinom optymalny poziom nawilżenia, co ma pozytywny wpływ na ich rozwój,
- Odpowiednie nawodnienie roślin nawet pod nieobecność właściciela – system automatycznego nawadniania nie wymaga nadzoru człowieka, dlatego jest świetnym rozwiązaniem m.in. dla osób, które często podróżują,
- System automatycznego czyszczenia – zastosowana technologia pozwala na automatyczne oczyszczanie mechanizmu z zanieczyszczeń, dzięki czemu nie ma konieczności przeprowadzania żadnych zabiegów konserwacyjnych,
- Możliwość dowolnej rozbudowy systemu.
Automatyczne nawadnianie ogrodów – jakie rozwiązania mamy do wyboru?
Istnieją różne rodzaje automatycznych systemów nawadniania terenów zielonych. Wybór systemu o określonym mechanizmie działania uzależniony jest od konkretnej uprawy, gleby, zapotrzebowania roślin na wodę i warunków środowiskowych, które wpływają na wytracanie wilgoci. Wśród systemów nawadniających możemy wyróżnić:
- Zraszacze statyczne – zraszacze o niewielkim zasięgu, które sprawdzają się przede wszystkim w przypadku trawników o małej powierzchni i nieregularnym kształcie. To idealne rozwiązanie do nawadniania ogrodów, które są pełne wąskich, trudno dostępnych zakamarków. Zraszacze statyczne są odpowiednie do podlewania nawet bardzo wąskich fragmentów trawnika,
- Zraszacze rotacyjne (turbinowe) – to jeden z najczęściej stosowanych rodzajów zraszaczy. Tego typu podzespoły nawadniające są bardzo proste w obsłudze, a oprócz tego charakteryzują się wysokim zakresem regulacji kąta i dużym zasięgiem zraszania. Zraszacze rotacyjne doskonale sprawdzają się przy zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Są idealne m.in. do nawadniania przydomowych ogródków, boisk, czy parków miejskich,
- Mikrozraszacze statyczne i turbinowe – dobrze sprawdzają się jako uzupełnienie właściwego systemu nawadniającego. Są doskonałym rozwiązaniem w przypadku trawników znajdujących się pod koronami drzew i krzewów.
- Dalekosiężne zraszacze młoteczkowe – stosowane w przypadku pól uprawnych, sadów, pastwisk czy boisk.
- Nawadnianie kropelkowe – dostarcza wodę bezpośrednio do korzenia rośliny. Jest to najbardziej precyzyjny system nawadniania, który pozwala skutecznie zminimalizować straty wody (utrzymują się one na poziomie 5-10%). System świetnie sprawdza się do nawadniania drzew i krzewów w rabatach albo żywopłotach. Nawadnianie kropelkowe można również stosować w połączeniu z mikrozraszaczami do podlewania kwiatów balkonowych, tarasów i zielonych dachów. Warto jednak pamiętać, że system nawadniania kropelkowego powinien być zasilany czystą lub odpowiednio przefiltrowaną wodą.
Kiedy zacząć projektować nawadnianie ogrodu?
Jeżeli planujesz założyć system nawadniający ogród, warto odpowiednio się do tego przygotować. Montaż automatycznego systemu nawadniania najlepiej zaplanować jeszcze na etapie projektowania ogrodu. Instalacja systemu w istniejącym już ogrodzie również jest możliwa, ale najczęściej wymaga jego przebudowy. Zanim zamontujemy system nawadniający, trzeba sporządzić plan nawadniania oraz zwrócić uwagę na kwestię wyznaczenia przebiegu instalacji.
Gdzie kupić elementy do wykonania automatycznego nawadniania?
Wiemy już, dlaczego warto zamontować automatyczne nawadnianie i jak wybrać najlepszy system dla siebie. Pozostaje więc znaleźć odpowiednie miejsce do zakupu poszczególnych elementów instalacji nawadniającej. Wysokiej jakości systemy nawadniania do samodzielnego montażu znajdziesz w sklepie Podlane.pl – https://www.podlane.pl/nawadnianie-ogrodu–cat-431.