Artykuł partnera.
Wycieraczki są podstawowym elementem wyposażenia wielu budynków, nie tylko mieszkalnych. Ich zadaniem jest przede wszystkim zatrzymywanie różnego rodzaju zanieczyszczeń przed wniesieniem ich do wnętrza obiektu. Nowoczesne wycieraczki z powodzeniem chronią podłogi przed błotem, śniegiem, pyłem oraz innymi zanieczyszczeniami. O ich funkcjonalności i estetyce w dużym stopniu decyduje materiał wykonania, do najczęściej wybieranych należą obecnie systemy aluminiowe, gumowe oraz tekstylne.
Wytrzymale wycieraczki aluminiowe
Wycieraczki aluminiowe charakteryzują się złożoną konstrukcję, na którą składają się odpowiednio zaprojektowane profile i wkłady czyszczące. Te ostatnie mogą mieć różną formę, np. winylową, rypsową lub szczotkową. Nowoczesne wycieraczki przemysłowe z aluminium z powodzeniem usuwają zarówno grubsze zabrudzenia z piasku, żwiru czy pyłu ulicznego, jak i wilgoć czy drobny grys. Niektóre modele dysponują kilkoma wkładami, co podnosi skuteczność ochrony przed zanieczyszczeniami. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, dzięki czemu mogą działać jako wycieraczki zewnętrzne oraz wewnętrzne. Do zalet tego rozwiązania należy wysoka odporność na ciężkie warunki atmosferyczne, duża ergonomia i optymalna stabilność. Wycieraczka aluminiowa najczęściej jest montowana bezpośrednio we wpuście posadzki lub w specjalnej ramie, co skutecznie zabezpiecza przed jej przemieszczaniem. W przypadku instalacji na podłożu gromadzącym duże ilości wody opadowej, zastosować można dodatkowy osadnik z odpływem do odprowadzania nadmiaru cieczy.
Uniwersalne wycieraczki gumowe
Gumowe wycieraczki systemowe posiadają nieco mniej złożoną konstrukcję, jednak również wykazują wysoką efektywność. W ich produkcji wykorzystywane są wysokiej klasy tworzywa sztuczne, zapewniające odpowiednią twardość i zarazem elastyczność. Takie produkty posiada w swojej ofercie doświadczony producent wycieraczek obiektowych, czyli firma Polentex. Ich dużą zaleta jest możliwość łączenia w moduły, co odbywa się przy wykorzystaniu specjalnych łączników. Gumowe wycieraczki obiektowe mogą być dzięki temu łatwo dopasowane pod względem wymiarów do indywidualnych parametrów technicznych budynku.
Solidne wycieraczki tekstylne
Wycieraczki tekstylne są przeznaczone do zastosowań wewnątrz budynków, a ich zadaniem jest zbieranie drobnego brudu oraz absorpcja wilgoci. Ich wykorzystanie może znacząco przedłużyć żywotność podłóg, a także przyczynić się do oszczędności na sprzątaniu. Odpowiedni producent wycieraczek systemowych może dostarczyć modele wzbogacone o specjalną nitkę skrobiącą, która działa jako wydajna szczotka. Ze względu na zastosowanie nowocześnie tkanego runa, taka wycieraczka może zatrzymać nawet kilka kilogramów brudu i litrów wody na każdy metr kwadratowy powierzchni. Nie bez znaczenia pozostaje odpowiednia estetyka, dzięki której modele tekstylne z powodzeniem sprawdzają się w obiektach publicznych o różnym natężeniu ruchu. Nowoczesne wycieraczki tego typu nie strzępią się i nie kruszą, a zastosowanie odpowiednich surowców i podkładów podnosi ich wytrzymałość.
Wybór odpowiedniego rozwiązania
Wybór odpowiedniej wycieraczki powinien zależeć przede wszystkim od jej docelowego zastosowania. W przestrzeniach wysokopowierzchniowych fabryk, sklepów czy magazynów, optymalnym rozwiązaniem będzie model wykonany z gumy. W tym przypadku istotne znaczenie mają właściwości antypoślizgowe, które podnoszą bezpieczeństwo użytkowników i dodatkowo chronią przed marszczeniem, przesuwaniem czy zawijaniem wycieraczki. W budynkach administracji publicznej czy biurach warto natomiast zastosować model wykonany z aluminium, który doda wnętrzom elegancji i skutecznie zabezpieczy je przed zbrudzeniami. Wycieraczki tekstylne sprawdzają się natomiast w miejscach, które wymagają zachowania odpowiedniej estetyki wystroju i jednocześnie charakteryzują się sporym natężeniem ruchu. Z tego względu idealnie pasują chociażby do hoteli, restauracji, sklepów czy placówek edukacyjnych. Warto też pamiętać, aby odpowiednio dbać o wycieraczkę. Z reguły utrzymanie ich w dobrym stanie nie jest trudne, ponieważ ogranicza się do regularne odkurzania i mycia oraz okresowej wymiany zużytych wkładów czyszczących na nowe.