Artykuł sponsorowany.
Młoty pneumatyczne przy budowie odcinka drogi, startujące samoloty, przejeżdżające pociągi – wszystko to powoduje powstanie hałasu, czyli niechcianych dźwięków o wysokim natężeniu, pochodzących z otoczenia. Są one szkodliwe zarówno z punktu widzenia środowiska naturalnego, jak i negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie – z tego też powodu, w trakcie budowy, wielu developerów i kierowników placu, na którym powstaje nieruchomość decyduje się na przeprowadzenie pomiarów i podjęcie kroków mających na celu wyeliminowanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
Akustyka budowlana – czym jest?
Hałas, czyli duże natężenie dźwięków pochodzących z otoczenia uznany został za szkodliwy czynnik na środowisko. Niechciane dźwięki, pochodzące z różnego rodzaju źródeł, potrafią znacząco wpłynąć na nasz komfort psychiczny. Działem fizyki, który zajmuje się różnego rodzaju pomiarami czy obliczeniami natężenia hałasu jest akustyka. Czynnikami, wpływającymi na akustykę w pomieszczeniach są kształt pokoju oraz surowce, które posłużyły w jego budowie i wykończeniu.
Akustyka budowlana jest działem architektury, który odpowiada za pomiary natężenia hałasu, zarówno wokół i w środku budowli oraz jej izolację akustyczną. Po dokonaniu pomiarów, architekt podejmuje konkretne kroki, by wyeliminować te hałasy, które można zniwelować. Ich pochodzenie może być różne – hałasy komunikacyjne (przejeżdżające pociągi czy startujące samoloty) czy hałas związany z działalnością człowieka (np. natężenia dźwięków pochodzące z robót budowlanych, które odbywają się na świeżym powietrzu).
Pomiary akustyczne pomieszczeń – po co się je wykonuje?
Na samym początku tego akapitu, warto wyróżnić trzy rodzaje źródeł hałasu, które powstają w otoczeniu, głównie z powodu działalności człowieka:
- hałas komunikacyjny – wynika z wszelkiego rodzaju aktywności na drogach, bez względu na ich wielkość. Źródłem hałasu komunikacyjnego są również wszelkie dźwięki pochodzące z przejazdów tramwajowych, kolejowych czy lotów.
- hałas w budynkach – jest źródłem dźwięku z różnego rodzaju armatury – wodnej, cieplnej, wentylacyjnej, a także z różnego rodzaju ciągów komunikacyjnych takich jak korytarze czy windy.
- hałas przemysłowy – związany jest głównie z działalnością fabryk czy hali magazynowych. Do źródeł hałasu przemysłowego zalicza się działanie różnego rodzaju klimatyzacji, maszyn i urządzeń związanych z produkcją, a także działanie sprzętu w hipermarketach (dźwięki wbijania produktów na kasę, praca z wózkami widłowymi).
Po co zatem wykonuje się pomiary akustyczne? Istnieją trzy powody, przez które praktycznie każdy developer decyduje się na pomiary akustyczne pomieszczenia:
- Kontrola i określenie źródła, z którego płyną niechciane dźwięki – rozpoznanie terenu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budowli pozwala na dość jasne sprecyzowanie źródeł hałasu.
- Eliminacja niechcianych dźwięków – bez względu na to, jakie przeznaczenie ma mieć budynek, należy odpowiednio ograniczyć wpływ różnego rodzaju hałasów na jego użytkowników. Rzecz jasna, wymogi dotyczące bloku mieszkalnego czy domu, będą zdecydowanie inne od wymogów, którym musi sprostać developer stawiający np. halę produkcyjną czy magazyn.
- Normy prawne – z racji przyjęcia hałasu w poczet szkodliwych dla środowiska czynników, jest to bardzo istotna kwestia właściwie z różnych powodów. Wpływ ma zarówno oddziaływanie na otoczenie danego budynku, jak i akustyka wewnętrzna. Dla przykładu – natężenie hałasu nie może być zbyt wysokie w różnego rodzaju fabrykach, a to z powodu negatywnego wpływu na słuch ludzi tam pracujących.
Cena pomiaru akustycznego pomieszczenia – ile kosztuje pomiar hałasu
W zależności od potrzeb i wielkości pomieszczeń, które mają zostać zbadane, ceny pomiaru hałasu dość mocno się wahają. Koszt wykonania pomiarów akustyki budowlanej są dość mocno zróżnicowane – od kilkuset złotych za niewielkie powierzchnie, do kilku tysięcy PLN, w przypadku, gdy badanie hałasu dotyczy większego metrażu.
Ceny wahają się również, w zależności od wymaganej dokładności pomiarów, a także od wyposażenia wnętrza konkretnych pomieszczeń. O ile budynki mieszkalne nie są zbyt wymagające pod tym względem, o tyle różnego rodzaju zakłady produkcyjne, hale magazynowe czy biurowce wymagają bardziej specjalistycznego sprawdzenia.
Pomiar hałasu w prawie budowlanym
Polskie prawo budowlane dość precyzyjnie określa normy hałasu, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i tych, których przeznaczenie jest nieco inne. Znaleźć je można w dzienniku ustaw z dnia 19 grudnia 2020 roku, artykuł 115a – „Decyzja o dopuszczalnym poziomie hałasu”. Zawarte tam informacje ściśle określają, w zależności od przeznaczenia budynku, konkretne normy, których nie można przekroczyć (pod groźbą kary grzywny i innych problemów natury prawnej).
W rozporządzeniu można znaleźć wiele czynników, które wymuszają na przedsiębiorcach i developerach konieczność przeprowadzenia pomiarów związanych z akustyką budowlaną. W przypadku niedostosowania się do różnego rodzaju wymogów i założeń oraz odkrycia tych nieprawidłowości, postępowanie zostaje wszczęte z urzędu, co można przeczytać w piątym punkcie, wyżej wymienionej ustawy.
Po co ustawodawca wprowadza obligatoryjne normy pomiaru hałasu? Głównie ze względu na troskę o otoczenie, w którym powstaje budynek. Poza oczywistym wpływem na środowisko naturalne, ustawodawca stara się wprowadzić przepisy, które w rezultacie regulują szkodliwe działanie hałasów różnego rodzaju i pochodzących z wielu, często odmiennych od siebie źródeł.
Bardzo ciekawe informację. Słyszałem o tym, ale nigdy za bardzo nie wgłębiałem się w tematykę a chyba powonieniem planując budowę domu.