Zabezpieczenia rynien przed śniegiem

Zabezpieczenia rynien przed śniegiem

17 stycznia 2019 0 By Syneko

Rynny chronią elewację naszego domu przed zniszczeniem. Szczególnie zimą i podczas silnych opadów jest ona narażona na uszkodzenia. Dobrze zamontowany system odprowadzający wodę opadową oraz odpowiednia konserwacja zapewnią nam długie funkcjonowanie konstrukcji.

Jak przedłużyć trwałość rynien i tym samym wygląd elewacji

Odpowiednie zabiegi pozwolą nam na zaoszczędzenie kwoty na remont elewacji, ale też ograniczy konieczność wymiany rynien czy rur spustowych. Niewielki koszt tych urządzeń daje nam dużą poduszkę bezpieczeństwa.

dom z opłotkami na dachuŚniegołapy i płotki śniegowe

Specjalne konstrukcje montowane na dachu zapobiegają wielu szkodom. Ich celem jest zatrzymanie pokrywy śnieżnej. Dzięki temu nie tworzą się sople i przechodniom nie grozi spadający z dachu śnieg. Te konstrukcje zatrzymując śnieg, pozwalają, aby topniał powoli i spływał do rynien. Montując wspomniane zabezpieczenia unikniemy też oberwania rynien z dachu, szczególnie jeśli warstwa śniegu jest gruba.

Konserwacja konstrukcji odprowadzającej wody opadowe

Jednak bezsprzeczne znaczenie w eksploatacji ma coroczna konserwacja i czyszczenie rynien oraz rur odpływowych. Można to zrobić nawet za pomocą węża ogrodowego. Wystarczy zamontować do niego końcówkę zwiększającą ciśnienie strumienia wody i spokojnie oczyścić dach z resztek roślinnych oraz rynny i rury z zalegających liści i brudu. W razie konieczności można wspomóc się szczotką z włosia (nigdy drucianą). Najlepiej robić to po opadach kiedy wszystkie osady nagromadzone są wilgotne i łatwiej odchodzą.

Zauważone uszkodzenia należy wyczyścić i osuszyć, a następnie załatać odpowiednim materiałem przed dalszym uszkodzeniem. Dodatkowo, o ile jeszcze nie mamy, zamontujmy siatki na rynnach, które zatrzymają większe przedmioty i nie dopuszczą do zatkania nimi przewodu odpływowego.

O tym jak profesjonalnie oczyścić rynny i zadbać o ich konserwacje dowiesz się na https://galeco.pl/pl/porady/czyszczenie-i-konserwacja-rynien.html

Technologia w walce z opadami śniegu

Tak jak i w innych dziedzinach i w tej dużo możemy uzyskać stosując nowoczesne systemy ułatwiające odprowadzanie wody z dachu. Jednym z nich jest zamontowanie kabli grzewczych w rynnach, które nie dopuszczają do zatkania światła przepustu przez lód.

Grzewczy system kablowy w rynnach

Wykorzystanie dorobku techniki zaoszczędzi nam wiele problemów. Powstawania czopów lodowych, które zatykają światło jest utrapieniem właścicieli domów. Przez to spływająca woda z dachu zamiast odpływem wylewa się na elewację. Dlatego przy montownia rynien możemy od razu założyć system grzewczy. Jego rola polega na zapobieganiu zamarzania wody w rynnach i rurach. Zapobiegamy wtedy nasiąkaniu elewacji, a jak wiemy wilgotne środowisko jest korzystne dla rozwoju mchów, porostów i grzybów.