Twój ogród niszczą ślimaki? Sprawdź, jak się ich pozbyć!

Twój ogród niszczą ślimaki? Sprawdź, jak się ich pozbyć!

27 sierpnia 2019 0 By Syneko

Ślimaki są utrapieniem wielu polskich działkowców. Mogą skutecznie zniszczyć występującą w ogrodzie roślinność, a tym samym skutecznie zniechęcić do dalszej uprawy. Są jednak sposoby, aby w prosty i efektywny sposób pozbyć się wspomnianych szkodników.

Gdzie najczęściej występują ślimaki i jakie szkody mogą wyrządzić?

Zwierzęta te najbardziej lubią miejsca zacienione i takie, w których występuje dość duża wilgotność. Ich aktywność jest najwyższa w godzinach rannych i wieczornych, właśnie ze względu na panującą wtedy wilgoć i niezbyt intensywne światło słoneczne. Dużo ślimaków spotkamy więc również w pochmurne, deszczowe dni. Charakterystyczną oznaką występowania wspomnianych zwierząt są pasma pozostawionego śluzu. Mimo swych niewielkich rozmiarów i całkiem sympatycznego wyglądu, ślimaki są w stanie wyrządzić w ogrodzie bardzo poważne szkody. Zjadają w całości małe liście, zaś w tych większych wygryzają dziury o nieregularnych kształtach. Potrafią również drążyć kanały w korzeniach roślin, takich jak marchew, czy burak ćwikłowy.

Jak można skutecznie pozbyć się ślimaków ze swojej działki?

Obecnie na rynku dostępny jest cały ogrom specjalistycznych preparatów, mających na celu wytępienie ślimaków z ogrodu. Firma Substral proponuje chociażby środek w formie granulek, który ma za zadanie sprawiać zamieranie tych zwierząt. Aby był on skuteczny, wystarczy rozsypać go w sposób równomierny między rzędami określonych roślin. Ślimaki bardzo chętnie zjadają wspomniany preparat, następnie zaś chowają się do swoich kryjówek, więc na posesji nie dostrzeżemy żadnego wyeliminowanego osobnika. Bardzo ważne jest również to, aby systematycznie i dokładnie oczyszczać swój ogród z wszelkich chwastów, usuwać z niego resztki obumarłych roślin i regularnie kosić trawnik. Takie zabiegi znacznie ograniczą liczbę wilgotnych i zacienionych zakamarków na działce, a to sprawi, że ślimaki po prostu nie będą chciały się w nim lokować. Wynika z tego, że w przeciwdziałaniu występowania w ogrodzie ślimaków ważna jest profilaktyka. Jednak gdy zwierzęta te zdążyły się już u Ciebie zadomowić, produkty Substral pomogą Ci się ich pozbyć.