Sezon na koszenie trawy – czy Twoja kosiarka jest gotowa?

Sezon na koszenie trawy – czy Twoja kosiarka jest gotowa?

27 maja 2019 0 By Syneko

Po zakończonej zimie przychodzi pora na uporządkowanie podwórka. Jedną z kluczowych czynności jest koszenie trawy. Pierwsze wykonuje się zwykle pod koniec kwietnia. Jednak zanim wyciągniemy kosiarkę z garażu, warto ją wcześniej odpowiednio przygotować do sezonu. Wystarczy na to pół godziny, a efektem może być bezawaryjne działanie kosiarki przez kilka następnych miesięcy. To również dobra okazja, żeby przekonać się, czy konieczne nie będzie zaopatrzenie się w nowe części do kosiarki, które mogły zużyć się w trakcie poprzedniego sezonu.

Czyszczenie kosiarki

Nawet jeśli nie była używana przez ostatnich kilka miesięcy, kosiarka przed pierwszym włączeniem powinna zostać dokładnie oczyszczona. Dotyczy to zarówno elementów zewnętrznych, jak i zespołów tnących. Będziesz miał wtedy pewność, czy są one w nienagannym stanie, czy nie nadeszła może właśnie pora na zaopatrzenie się np. w nowe noże do kosiarki. Po pierwsze zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Sprawdź, czy przewód wysokiego napięcia jest odłączony od świecy zapłonowej. Przypadkowe uruchomienie kosiarki w trakcie czynności konserwacyjnych to ostatnie czego potrzebujesz. Przy okazji możesz odczyścić świecę za pomocą drucianej szczotki, lub wymienić ją na nową. Zaleca się jej wymianę przynajmniej raz na sezon (montując ponownie świecę, upewnij się przy użyciu szczelinomierza, że odległość elektrod wynosi 0,5 mm). Przed przystąpieniem do czyszczenia zaopatrz się w szczotkę. Pomocne może okazać się również sprężone powietrze, niewskazane jest za to korzystanie z myjek ciśnieniowych, które mogą zalać mechaniczne części kosiarki. Następnie możesz przystąpić do usunięcia wszelkich zanieczyszczeń, które zebrały się przez zimę oraz po poprzednim sezonie. Dotyczy to również zespołu tnącego, który możesz umyć za pomocą węża ogrodowego.

Oczyszczanie filtra powietrza

Po czyszczeniu dokonaj przeglądu filtra powietrza. Po wyciągnięciu filtra postukaj nim o twarde podłoże. Jeśli po tym nie odpadną zgromadzone zanieczyszczenia, zaopatrz się w nowy. Jeśli w twojej kosiarce znajduje się filtr gąbkowy nasączony olejem, wyciągnij go, umyj pod bieżącą wodą z mydłem, a po wyschnięciu nasącz go ponownie olejem do filtrów.

Usuwanie starego oleju

Zanim przystąpisz do wymiany oleju na nowy, upewnij się że zbiornik z paliwem jest pusty. Opróżnij go za pomocą odsysarki, a następnie, uruchom na chwilę kosiarkę, żeby wypalić pozostałe w przewodach resztki paliwa. Po wyłączeniu kosiarki, gdy silnik jest jeszcze ciepły, możesz przystąpić do wymiany oleju. W tym celu odłącz przewód od świecy zapłonowej, a potem opróżnij zbiornik korzystając z odsysarki.

Ostrzenie noży tnących

Na koniec naostrz dokładnie noże tnące. Pamiętaj żeby robić to wyłącznie w grubych rękawicach. Po odkręceniu i naostrzeniu, sprawdź przy użyciu wyważarki, czy noże są równomiernie wyważone. Jeśli nie posiadasz sprzętu potrzebnego do tej czynności, udaj się do punktu serwisowego. Prawidłowa konserwacja kosiarki pozwoli ci uniknąć awarii. Początek sezonu to najlepszy czas, żeby dokonać jej przeglądu oraz wymienić zużyte części.