Podesty ruchome – na jakie parametry zwracać uwagę?

Podesty ruchome – na jakie parametry zwracać uwagę?

28 listopada 2018 0 By Syneko

Branża budowlana ciągle się rozwija, wszak czas to pieniądz. Dlatego istotne znaczenie ma tutaj terminowość wykonywania prac. Warto wykorzystywać różne sprzęty, dzięki którym wykonywanie pracy będzie łatwe, szybkie i bezpieczne. Jedną z takich maszyn niewątpliwie jest podest ruchomy, która ma tak naprawdę zdecydowanie większe spektrum zastosowania.

Podest ruchomy – co warto wiedzieć?

Podest ruchomy można wykorzystać podczas naprawdę wielu prac. Wykorzystują go firmy sprzątające, które zajmują się myciem szyb w biurowcach. Są wybierane do wszelkiego rodzaju prac wysokościowych, ale i budowlanych. Mają także zastosowanie podczas montażu całej konstrukcji hal, czy też domów z prefabrykatów. Można je również wykorzystać podczas usuwania zniszczeń dachu po nawałnicach, co znacznie przyspiesza pracę i sprawia, że staje się bezpieczniejsza. Również firmy energetyczne wykorzystują podesty ruchome do prac elektroinstalacyjnych. Można je również wykorzystać podczas montażu klimatyzacji, systemów alarmowych czy innych zabezpieczeń.

Podesty ruchome – udźwig ma znaczenie

Urządzenia takie jak podesty ruchome mogą znacząco różnić się pod względem swoich parametrów technicznych. Tutaj warto zwrócić uwagę na tonaż, jaki mogą podnieść, co zawarte jest w specyfikacji producenta. Dzięki temu podesty ruchome można wykorzystać podczas transportu ciężkich materiałów, a także ludzi. Zatem udźwig podestu ruchomego musi być dopasowany do prac oraz ich natężenia. Należy przy tym pamiętać, że podnoszony ciężar musi być równomiernie rozłożony i zabezpieczony.

Wielkość platformy i kosza jest bardzo ważna

Decydując się na wynajem czy zakup podestu ruchomego istotne znaczenie ma także wielkość platformy bądź też kosza. Tutaj sprzęt musi być dobrany do wymagań technicznych prac, co gwarantuje stabilność oraz bezpieczeństwo. Kosze najczęściej mają zastosowanie podczas podnoszenia pracowników. Z kolei platformy wykorzystywane są podczas przenoszenia i podnoszenia dużych ciężarów. Dzięki temu można materiał budowlany przenosić na kolejne kondygnacje.

Inne czynniki, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chodzi o parametry podestów ruchomych

Podesty ruchome (https://bozer.pl) trzeba dopasować do warunków pracy, ale i jej rodzaju. Zatem bardzo duże znaczenie ma wysokość podnośnika w stanie zarówno złożenia, jak i rozłożenia. Jeżeli firm zajmuje się myciem okien w biurowcach, to podnośnik musi mieć bardzo duży wysięg, a także wysokość. Tutaj kluczowe znaczenie ma także precyzja manipulowania. Otóż podest ruchomy powinien łatwo się prowadzić, co również znacząco może przyspieszyć czas pracy. Jeżeli prace mają być wykonywane wewnątrz np. hali magazynowej, to praca silnika powinna być bardzo cicha. Warto jeszcze zwrócić uwagę na rodzaj zasilania. Tutaj do wyboru są dwie możliwości. Może być to napęd elektryczny, jak i spalinowy. Warto zwrócić uwagę, że napęd należy dostosować do udźwigu, jak i czasu pracy. Napęd elektryczny ma zastosowanie, gdy zależy nam na szybkiej pracy, gdyż dzięki silnikowi elektrycznemu można wykonywać pracę długo bez konieczności ładowania. Z kolei silnik spalinowy ma zazwyczaj zdecydowanie większy udźwig, zatem sprawdzi się podczas ciężkich prac montażowych, np. budowy hal stalowych. Jednak w tym przypadku czas pracy jest krótszy niż ma to miejsce w przypadku podestów zasilanych elektrycznie. Podesty ruchome powinny być też dostosowane do terenu, w którym pracują. O ile jest to prosty teren, to wybór podestu ruchomego nie jest taki trudny. Gorzej, jeżeli praca ma miejsce w trudnych, błotnistych i często nierównych warunkach. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się podnośniki przegubowe o kompaktowej konstrukcji. W pracach na nierównym terenie najlepiej wybrać model, który ma napęd na cztery koła. Dzięki temu praca będzie bezpieczna. Dodatkową zaletą jest niewątpliwie system zapobiegania kołysaniu się maszyny oraz wysięgniki na podwoziu gąsienicowym.

Na rynku jest dostępnych naprawdę wiele rodzajów podestów ruchomych. Znalezienie odpowiedniego gwarantuje nam, że wykonana praca będzie bezpieczna, a ponadto łatwa, szybka i przyjemna. Oczywiście bardzo ważne jest zatrudnienie doświadczonego operatora, szczególnie gdy praca prowadzona jest w bardzo trudnych warunkach.