Ogród owocowy – jakie krzewy do ogrodu wybrać?

Ogród owocowy – jakie krzewy do ogrodu wybrać?

25 czerwca 2019 0 By Syneko

Większość marzy o cudownym, urodzajnym ogródku owocowym, którego integralną częścią będą zdrowe, soczyste drzewka i krzewy owocowe. Warto jednak wiedzieć, jakie krzewy do ogrodu wybrać i które w naszym klimacie rozwijać się będą najlepiej. To naturalne pożywienie przyniesie wówczas każdemu właścicielowi owocne korzyści i dostarczy wiele cennych witamin i minerałów.

Jakie drzewka i krzewy owocowe wybrać do ogródka owocowego?

Nie można sobie wyobrazić małego ogródka owocowego bez truskawek i malin. Te krzewy do ogrodu dadzą nam owoce, z których zrobić będzie można pyszne, zdrowe konfitury i przetwory na zimę. W owocowym ogródku nie może zabraknąć także:

 • wiśni;
 • czereśni;
 • poziomek;
 • malin;
 • jabłek;
 • gruszek.

Na jakiej glebie sadzić krzewy do ogrodu?

Gleba bywa niezwykle rozmaita, nawet jeśli popatrzymy już na samą jej barwę. Może mieć ona kolor intensywnie czarny, brązowy, żółty, a nawet biały.

Gleba mająca sporą dawkę próchnicy jest z reguły czarna. Uprawiane w ogrodzie krzewy potrzebują maksymalnie próchniczej gleby. O glebie, która ma mało próchnicy, mówi się, że jest to gleba jałowa. Składa się ona w znacznej mierze z piasku i gliny.

Ważna jest także odpowiednia przepuszczalność gleby. Zatem podsumowując – sadząc krzewy do ogrodu wybierajmy gleby:

 • próchnicze – dostarczą roślinom azotu;
 • przepuszczalne;
 • z dostateczna ilością gliny, aby utrzymać odpowiednią wilgotność dla roślin.
poziomki. Deser owocowy.

Źródło: pixabay.com

Jakie wymagania pokarmowe mają krzewy do ogrodu?

Krzewy i drzewa owocowe uprawiamy w jednym celu – mianowicie dla owoców. Mamy owoce pestkowe, jak brzoskwinie, wiśnie, czy czereśnie, owoce ziarnkowe – jabłka, gruszki, a także owoce jagodowe i orzechy.

Niejednokrotnie to właśnie rodzaj gleby, jaki mamy na działce, decyduje o tym, które krzewy do ogrodu wybierzemy. Zatem na gleby piaszczyste, suche, a tym samym mniej żyzne wybierajmy odmiany roślin mniej wrażliwych na jakość podłoża. Na ziemie żyźniejsze należy odpowiednio wybrać do sadzenia inne gatunki roślin.

Jakość gleby w naszym ogrodzie powinna decydować o odmianach i gatunkach roślin, po jakie sięgamy. Dla przykładu – grusze sadzimy na glebach żyznych, na podmokłych dadzą sobie radę śliwy, z kolei na ziemiach piaszczystych i suchych można z powodzeniem zasadzić więcej wiśni, moreli i brzoskwiń.

Jak sadzić krzewy owocowe do ogrodu?

Nie można sadzić drzew i krzewów owocowych zbyt gęsto. Warto pamiętać, że rośliny te bardzo szybko się rozrastają. Zaleca zachować się następującą odległość pomiędzy poszczególnymi krzewami owocowymi:

 • pomiędzy morelami, śliwami i wiśniami niech to będzie co najmniej 4 metry odległości;
 • dla grusz, jabłoni i czereśni wystarczający będzie odstęp około 6 metrów;
 • między czarnymi porzeczkami zachowajmy jakieś 2 metry odstępu;
 • w przypadku agrestu wystarczy 1 metr między jednym, a drugim krzewem.

Co robić, aby nasze krzewy w ogrodzie dawały piękne plony?

Chcąc otrzymać cudowne, zdrowe i piękne plony należy odpowiednio pielęgnować nasze rośliny i stworzyć im możliwie najlepsze warunki rozwoju. Krzewy w ogrodzie trzeba przycinać, ściółkować, nawozić, a także chronić przed szkodnikami i chorobami.

Jakie prace wykonać w danym miesiącu?

W styczniu obejrzyjmy drzewka, czy nie ma na nich suchych liści oraz oprzędów z gąsienicami. W lutym wytnijmy u nasady zbędne gałązki, czyli te, które wchodzą w środek korony i krzyżują się innymi gałęziami. Jeśli nie zrobiliśmy tego w październiku, to w miesiącu marcu posadźmy nowe drzewa i krzewy owocowe. W maju koniecznie je podlejmy. Jeśli nasze jabłka i gruszko dość obficie zawiązały owoce możemy je w czerwcu przesadzić. Jeżeli w miesiącu lipcu ziemia jest sucha, należy ją regularnie podlewać. W sierpniu warto co najmniej dwukrotnie spulchnić ziemię. Na koniec roku, w grudniu, również należy dokładnie przyjrzeć się naszym krzewom do ogrodu i sprawdzić, czy nie ma na nich jakichkolwiek szkodników, jaj lub suchych liści.

 

Odmian drzew i krzewów do ogrodu owocowego jest całe mnóstwo. Ich liczba przekracza kilka tysięcy. Najwięcej jest odmian brzoskwiń i jabłoni. Jednak niezależnie od tego jaki gatunek krzewu do ogrodu wybierzemy, należy mieć odpowiednią wiedzę ogrodniczą i właściwie się nimi opiekować.