Kiedy sadzić drzewa liściaste

Kiedy sadzić drzewa liściaste

27 kwietnia 2019 0 By Syneko

Klimat jaki mamy zależy od szerokości geograficznej, występują w niej cykliczne zmiany w ilości promieni słonecznych jakie docierają do gleby.  To one regulują wysokość temperatury w zimie i w lecie. Do takich wahań temperatury rośliny dostosowały się doskonale. Wykonując zabiegi pielęgnacyjne zgodnie z tym rytmem możemy być pewni sukcesów w uprawie.

Wybór terminu sadzenia drzew

W zasadzie są dwa główne terminy kiedy można sadzić drzewa liściaste. Jeden z nich to jesień oraz wiosna. W zasadzie  oba są dobre, jednak w przypadku jednego i drugiego trzeba zwracać uwagę na pewne kwestie.

Przesadzanie i sadzenie drzew jesienią

Jesień to w zasadzie  pora roku kiedy rośliny liściaste przygotowują się do zimy poprzez zrzucenie liści i maksymalne wstrzymanie procesów życiowych. Jest to bardzo dobry termin, aby przesadzać drzewa liściaste. Otóż w tym czasie nie jest już prowadzona przez nie fotosynteza, a także obniżona do minimum zostaje ich transpiracja.

Sprawdź też ofertę ozdobnych drzew liściastych na https://www.podkarpackiesady.pl/10-drzewa-ozdobne-lisciaste.

Więc jeśli wykopane z gołymi korzeniami drzewko przewieziemy do swojego ogrodu, to bez obaw możemy je posadzić nawet po kilku dniach. Nie stracą one wtedy tyle wody, aby im to zaszkodziło, gdyż nie mają już liści. Jednak musimy na ten czas zabezpieczyć korzenie przed wysychaniem. Można to zrobić wkładając je do dołka i przysypując wilgotną ziemią, albo umieszczając w wiaderku z wilgotną ziemią .

Przesadzanie drzew wiosną

Wiosna to drugi dedykowany termin do sadzenia drzew liściastych. Jednak proszę, jeśli nie musicie nie róbcie tego w maju czy na początku lata. Najlepszym miesiącem na sadzenie drzew wiosną jest marzec. Ogólnie to można je sadzić jak tylko ziemia odmarznie. Drzewko ma wtedy pod dostatkiem wilgoci po zimie, a także czas na odbudowanie bryły korzeniowej przed intensywnym rozwojem liści.

Po posadzeniu drzewka należy je zawsze podlać, najlepiej deszczówką, albo  odstaną z kranu. Jeśli trafi się nam wiosna z małą ilością opadów to musimy zadbać o to, aby gleba wokół roślin nie wyschła. Warto zabezpieczyć ziemię przed parowaniem sypiąc ściółkę. Może to być kora sosnowa albo kompost. W przypadku drzew, które rosną naturalnie w wilgotnym siedlisku, tak jak na przykład wierzba, jest to szczególnie istotne.

Sadzonki wierzb znajdziesz na https://www.podkarpackiesady.pl/62-wierzby.

Wierzba w ogrodzie

Jak sadzimy drzewa liściaste?

Niby sprawa jest prosta, kopiemy dołek wsadzamy roślinę korzeniami do dołka zasypujemy ziemią i podlewamy. A jednak i tu potrzeba zastosować odrobiny finezji.

  1. Dołek – musi być odpowiedniej wielkości, najbezpieczniej jest wykopać 1,5 razy głębiej ile mierzy korzeń i szerzej praktycznie tyle samo.
  2. Na dno sypiemy ziemię tą co wykopaliśmy z góry zmieszaną z kompostem usypujemy z niej górkę i na niej rozkładamy korzenie drzewka.
  3. Następnie warstwami wrzucamy kolejne warstwy  gleby tak, aby te co były na dole znalazły się na górze. Kolejne warstwy  ugniatamy ale niezbyt mocno aby nie uszkodzić korzeni.
  4. Podlewanie – na koniec należy podlać drzewko wodą. Dobrze jest zrobić sobie pod drzewkiem dołek i w niego wlewać wodę. Tym bardziej jeśli mamy ziemię, która szybko wysycha.
  5. Głębokość sadzenia – drzewo należy tak umieścić w glebie, aby pień nie był zakryty glebą. Widzimy nieraz w lesie, drzewa które same wykiełkowały i ich korzenie często są na powierzchni, a pień nigdy nie jest naturalnie umiejscowiony w warstwie gleby.

Drzewa liściaste możemy sadzić zarówno wiosną jak i jesienią. Jest to najbardziej optymalny termin sadzenia wszystkich roślin. Oczywiście całkiem inaczej wygląda sprawa gdy posiadamy sadzonkę, która rośnie już w doniczce. Wtedy możemy sadzić je praktycznie cały rok o ile ziemia nie jest zamarznięta.

Źródła:

  • Wielka księga ogrodnika i działkowca, Kawollek, 2007
  • Ogród owocowy na 300 metrach kwadratowych, B. Gałczyński, 2015