Jakie ogrodzenie wybrać do posesji?

Jakie ogrodzenie wybrać do posesji?

6 maja 2019 0 By Syneko

Ogrodzenie posesji pełni nie tylko funkcję obronną, ale może stanowić także bardzo estetyczny sposób na wykończenie zabudowy naszej działki. Jednak niezależnie od ilości elementów dekoracyjnych powinno być przede wszystkim solidne i trwałe, aby nie dało się go ot tak sforsować. Jakie ogrodzenie spełnia swoją rolę najlepiej? Jakie materiały powinieneś brać pod uwagę przy okazji wybierania tego elementu wyposażenia posesji?

  1. Kamienny murek
  2. Ogrodzenie drewniane
  3. Ogrodzenie metalowe
  4. Ogrodzenia dźwiękoszczelne

Kamienny murek

Jest to jedna z najbardziej podstawowych form ogrodzenia. Kamienny mur jest solidny, o ile zostanie wykonany z dobrej jakości materiałów, a także może być również bardzo efektowny, szczególnie jeżeli lubisz stosować mocne tekstury w wykończeniu swojego domu. Jedną z największych zalet kamiennego muru jest jego trwałość – w końcu sforsowanie ściany wcale nie jest takie proste – a także możliwość wykonania zdobnych ornamentów, jeżeli zdecydujesz się na tynkowanie i wygładzanie powierzchni. Takie rozwiązanie może świetnie współgrać np. ogrodem, szczególnie tym stylizowanym na dziki lub japoński.

Do minusów kamiennego murku zaliczają się przede wszystkim nieprzejrzystość, skłonność do porastania mchem oraz trudność w utrzymaniu w czystości. Jeżeli jednak nie przeszkadza ci zielony dywan na kamieniach, nie powinno być to wielkim problemem.

Ogrodzenie drewniane

Ogrodzenie wykonane z drewna, występujące najczęściej w formie różnorodnych płotków, jest najbardziej powszechnym i jednocześnie uniwersalnym sposobem na odgrodzenie posesji. O ile zadbasz o to, aby wykorzystane do płota drewno było najwyższej jakości, jest to bardzo trwała forma ogrodzenia. Podczas gdy większe elementy mogą oddzielać twoją posesję od drogi czy od sąsiadów, mniejsze płotki z powodzeniem możesz wykorzystać także w ogródku, wyznaczając tym samym miejsce np. pod uprawę warzyw czy kwiatów.

Do największych plusów ogrodzeń drewnianych zaliczamy ich powszechność i przez to dużą dostępność w sklepach, a także swojski, pasujący zarówno do miasta jak i na wieś wygląd. Minusem ogrodzeń tego typu jest jednak fakt, że ze względu na konieczność pielęgnacji drewna, co jakiś czas należy je malować i impregnować, aby płot nie poddał się warunkom atmosferycznym.

Ogrodzenie metalowe

Jest to typ równie popularny, jak płoty z drewna. Ogrodzenie metalowe zwykle osadza się na murowanych kolumnach, a sama krata może przyjmować naprawdę fantazyjne kształty – od eleganckich, kutych grotów po całe kompozycje różnorodnych florystycznych wzorów. Z tego powodu metalowe ogrodzenia potrafią same w sobie stanowić prawdziwe dzieło sztuki. Ten rodzaj muru szczególnie dobrze sprawdza się na dużych posesjach, otaczając duże domy – w takim otoczeniu wszystko razem wygląda jak rasowa, lordowska posiadłość.

Ogrodzenia metalowe są spotykane zarówno w mieście, jak i poza nim. Do ich zalet zaliczyć można przede wszystkim efektowny wygląd oraz masywność. Takie ogrodzenie nie wymaga również żadnej szczególnie intensywnej konserwacji, choć jego minusem może być cena. Szczególnie w przypadku, gdy zażyczysz sobie ręcznie kute kraty, płot z metalu może okazać się nie lada inwestycją.

Ogrodzenia dźwiękoszczelne

Jest to dobry patent dla wszystkich tych, którzy mieszkają w dość głośnej okolicy. Choć nie jest ono równie imponujące, jak ogrodzenie metalowe, to jednak świetnie spełnia swoją podstawową rolę – oddziela twoją posesję oraz eliminuje nieprzyjemne, głośne dźwięki z otoczenia. Jest to nowatorskie rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w domach położonych np. blisko autostrady. Panele, z których składa się płot, wypełnione są specjalnym, pochłaniającym dźwięk materiałem, przez co cała konstrukcja działa podobnie jak ekrany akustyczne, które możesz spotkać na szczególnie ruchliwych drogach czy autostradach.

Do największych plusów ogrodzenia dźwiękoszczelnego jest oczywiście fakt, że pozwala ono na odcięcie się od świata i stworzenie w domu przyjemnego, cichego zakątku na relaks i odpoczynek. Na takim płocie można również z powodzeniem wieszać bluszcz, porosty i inne rośliny pnące. Minusem ogrodzenia może być jednak jego koszt oraz sam wygląd, który nie każdemu przypadnie do gustu.

Wybór ogrodzenia do otoczenia posesji to bardzo ważna sprawa. Z jednej strony musisz mieć pewność, że jest to trwała konstrukcja, która uniemożliwi wtargnięcie na posesję nieproszonym gościom, a z drugiej strony nie powinna jednak odstraszać samym swoim wyglądem. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele różnych, mniej i bardziej nowoczesnych rozwiązań, które możesz wykorzystać do oddzielenia swojej działki. Jeżeli przemawiają do ciebie zalety danego ogrodzenia, ale jednak nie podoba ci się ono wizualnie, zawsze możesz posadzić rośliny wzdłuż płota, od wewnętrznej części posesji, lub umieścić gatunki pnące bezpośrednio na nim. Rośliny takie, jak tuje, żywopłot czy bluszcz idealnie się do tego nadadzą, a jednocześnie nie będą miały negatywnego wpływu na jakość ogrodzenia – wręcz przeciwnie, mogą uczynić je ładniejszym.