Jakie krzewy ozdobne do zacienionego miejsca w ogrodzie wybrać? Poradnik

Jakie krzewy ozdobne do zacienionego miejsca w ogrodzie wybrać? Poradnik

13 sierpnia 2018 0 By Syneko

Nie można praktycznie spotkać ogrodu, który nie posiadałby miejsca, które pozbawione jest światła słonecznego lub też przez większość dnia pozostaje w cieniu. Tego typu warunki są niezwykle niekorzystne dla większości roślin. Pozostawienie tych miejsc pustych nie wpłynie jednak pozytywnie na nastrój panujący w ogrodzie. Tylko niektóre z roślin potrafią odnaleźć się, gdy zostaną posadzone właśnie w zacienionym miejscu. Z tego też względu w tym artykule postaramy się wam podpowiedzieć jakie krzewy ozdobne wybrać do zacienionego miejsca w ogrodzie.

Istnieją gatunki roślin, które pochodzą z miejsc cienistych. Takich jak gęste lasy. Natura sprawiła, że rośliny te dostosowały się do egzystencji w tego typu warunkach i są one w stanie przeprowadzić proces fotosyntezy nawet w przypadku słabego dostępu do światła słonecznego. Jak się okazuje w większości przypadków tego rodzaju rośliny to właśnie krzewy ozdobne lub cienioznośne byliny. Krzewy ozdobne mają jednak przewagę nad bylinami w postaci mniejszych wymagań pod względem pielęgnacyjnym. Sprawia to, że stanowią one doskonałe uzupełnienie zacienionego miejsca w ogrodzie.

Krzewy ozdobne

Jakie zatem krzewy ozdobne do zacienionego miejsca wybrać? Co prawda ilość gatunków roślin, które lubią słońce jest znacznie większa, ale i wśród tych cieniolubnych znajdziemy bardzo ładnie prezentujące się gatunki.

Pierwszym z wartych wspomnienia krzewów ozdobnych jest bukszpan wiecznie zielony. To jedna z tych roślin ogrodowych, która większości z was kojarzyć będzie się zapewne ze świętami Wielkanocnymi. Jego niższe odmiany można bardzo ładnie wykorzystać jako obwódki dla rabat, a wyższe sprawdzą się jako element żywopłotu. Cechą charakterystyczną bukszpanu wiecznie zielonego jest jak sama nazwa wskazuje zachowanie liści nawet w okresie zimy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że bardzo dobrze znosi on wszelkie cięcia formujące jego kształt. Należy jedynie pamiętać, iż bukszpan nie przepada za kwaśnym podłożem oraz dłuższych okresów suszy.

Kolejnym wartym uwagi krzewem ozdobnym jest ostrokrzew Meservy. Jest on dużo lepiej przystosowany do panującego w naszym kraju klimatu niż jego brat – ostrokrzew kolczasty. Jej zaletą jest fakt, że równie dobrze odnajduje się zarówno w zacienionym, jak i nasłonecznionym miejscu w ogrodzie. Podobnie jak wspomniany wcześniej bukszpan zachowuje swoje liście przez cały rok. Nadaje się też do wykorzystania jako element żywopłotu. Ostrokrzew Meservy ma jednak nieco większe wymagania pielęgnacyjne – potrzebuje żyznej gleby, która będzie wilgotna.

Na sam koniec nie można zapomnieć o Mahoni pospolitej. Jest to jeden z bardziej uniwersalnych krzewów ozdobnych dzięki swojej dużej odporności na niesprzyjające warunki oraz małym wymaganiom glebowym. Analogicznie jak poprzednie krzewy pozostaje zielony cały rok i bez problemu rośnie w cieniu.

Prezentowane krzewy ozdobne z całą pewnością będą pięknie prezentować się w każdym ogrodzie i jednocześnie pozwolą wypełnić przestrzeń w miejscach, które cierpią na małą ilość słońca.

Krzewy ozdobne – zgarden.pl – na wyciągnięcie ręki. Sprawdź ofertę!