Jak wybrać lampy do łazienki?

Jak wybrać lampy do łazienki?

26 marca 2019 0 By Syneko

Oświetlenie łazienki jest bardzo ważnym elementem aranżacji wnętrza, równie istotnym co właściwe jej wyposażenie. Pełni zarówno funkcję użytkową, wpływając na komfort korzystania z pomieszczenia, ale także stanowi dekoracyjny dodatek dla pozostałych elementów znajdujących się w łazience.

Kilka źródeł światła

Ze względu na fakt, że w łazience wykonuje się wiele precyzyjnych czynności, właściwe oświetlenie to podstawa. Konieczne jest zapewnienie kilku punktów oświetlenia, w najważniejszych miejscach w pomieszczeniu, ale także zadbanie o właściwe oświetlenie ogólne. Punktowe oświetlenie zazwyczaj umieszczane jest w okolicach lustra, wanny czy umywalki. Często też wykorzystywane są niewielkie listwy, które mają za zadanie nie tyle zapewnić dodatkowe źródło światła, co pełnić funkcję dekoracyjną i nadać pomieszczeniu odpowiedniego charakteru.

Oświetlenie lustra

Osobnego oświetlenia potrzebuje przede wszystkim lustro. Tutaj rozwiązań będzie kilka. Można zdecydować się na oświetlenie przy lustrze lub bezpośrednio nad nim czy wykorzystać modne i energooszczędne zestawy diodowe. Doskonale sprawdzą się przede wszystkim kinkiety nad lustro, które dzięki niewielkiej wielkości wpasują się w otoczenie i skutecznie oświetlą ten konkretny punkt w łazience. Kinkiety do łazienki zapewnią wysoki komfort podczas porannej toalety czy przy wykonywaniu codziennego makijażu.

Lampy sufitowe

Istotną kwestią jest także wybór właściwej lampy sufitowej. Należy pamiętać, że powinna być ona odporna na działanie wilgoci, dlatego najlepiej wybierać oświetlenie dedykowane specjalnie do łazienki i przystosowane do panujących w niej warunków. To, czy lampa jest zabezpieczona przed działaniem wody, można sprawdzić poprzez kontrolę stopnia ochrony IP danej oprawy – powinno mieć ono wartość IP44 lub wyższą. Doskonałym rozwiązaniem będą oprawy sufitowe. Ogromny wybór tego rodzaju lamp pomaga znaleźć taką, która wpasuje się w styl łazienki – nowoczesny, glamour czy skandynawski. Można zdecydować się także na oprawę oczkową, czyli elementy nie wystające poza lico sufitu, za to będące świetną, efektowną alternatywą dla zwykłych lamp sufitowych.

Plafony i spoty

Duży wybór lamp łazienkowych można też znaleźć w kategorii plafonów i spotów. Pierwsze z nich cechują się zazwyczaj płaskimi oprawami i prostą formą. Duża różnorodność na rynku sprawia natomiast, że plafony znajdują zastosowanie zarówno w klasycznej, jak i skandynawskiej aranżacji. W nowoczesnych łazienkach świetnie sprawdzą się też spoty, które występują zarówno jako pojedyncze elementy, jak również w formie lampy wyposażonej w kilka spotów czy listwy, na której rozmieszczone są poszczególne klosze.

Gdzie kupić lampy do łazienki?

Wybór oświetlenia do łazienki jest naprawdę duży, zarówno gdy chodzi o oświetlenie główne, punktowe, jak i typowo dekoracyjne. Na rynku znaleźć można lampy pasujące do każdego stylu i potrzeb pomieszczenia. Mogą pojawić się więc wątpliwości, gdzie dokonać zakupu. Tutaj warto kierować się wygodą i dodatkowymi korzyściami. Najlepiej więc zapoznać się z asortymentem takiego sklepu, w którym znajduje się kilka tysięcy różnych lamp, spośród których będzie można wybrać te najbardziej odpowiednie. Warto też wybierać takich sprzedawców, którzy oferują systemy rabatowe czy nawet umożliwiają negocjację indywidualnej wysokości rabatu. Nie bez znaczenia jest także możliwość dokonania zwrotu produktów w ciągu kilku tygodni, gdyby okazało się, że decyzja o zakupie konkretnej lampy była nieprzemyślana.

Artykuł powstał przy udziale ekspertów sklepu z oświetleniem i wyposażeniem wnętrz – Szykownydom.com.