Jak pielęgnować tuje

Jak pielęgnować tuje

27 kwietnia 2018 1 By Syneko

Tuje będące okazem zdrowia są ładnie zielone, bez poschniętych gałęzi, równo rosnące. Osiągnięcie takiego optimum zwykle zależy od zabiegów pielęgnacyjnych, aczkolwiek najpierw zaczynajmy od wyboru odmiany.

Sadzimy tuje

Wybierając tuje do naszego ogrodu ze sklepu ogrodniczego czy to na żywopłot czy solo patrzmy zawsze na ilość miejsca oraz stanowisko jaki im możemy przeznaczyć. Niskie odmiany tui to Teddy o kulistym pokroju czy Danica również kulista idealne do niewielkich ogrodów solo czy na mini żywopłot.

Odmiany tui na żywopłoty

Na wysokie żywopłoty musimy wybierać tuje szybko rosnące o zwartym pokroju jak Szmaragd, Brabant czy żółta, trochę wolniej rosnąca 4Ever Gol. Interesująca jest też odmiana Litomyśl, jednak ona wymaga dość mocnego cięcia, jeśli chce się utrzymać odpowiednie zagęszczenie.

Stanowisko pod tuje

Popularne tuje to w zasadzie Żywotniki Zachodnie. Wszystkie preferują stanowiska wilgotne i żyzne o pH lekko kwaśnym. Wtedy nie chorują, ładnie rosną, są zdrowe i zimują dobrze. Rosną bez problemu w półcieniu, ale także poradzą sobie w cieniu. W słońcu natomiast trzeba pamiętać o ich nawadnianiu.

Pielęgnacja tui

Zabiegi pielęgnacyjne to przede wszystkim zapewnienie wody, nawożenie w sezonie wegetacyjnym oraz przycinanie.

Woda

Tuje wymagają wilgotnego stanowiska, dlatego jak je sadzimy pamiętajmy o podlewaniu. Możemy ograniczyć parowanie wody poprzez obsypanie ziemi pod krzewami korą sosnową. Przed zimą należy tuje mocno podlać, aby zminimalizować ryzyko suszy fizjologicznej.

Nawożenie

Do wzrostu tuje potrzebują nawożenia. Zaczynając od ruszenia wegetacji w kwietniu do końca sierpnia. Na glebach lekkich nawozimy co miesiąc, na glebach zwięzłych wystarczy zastosować długodziałające nawozy (w kwietniu i czerwcu).

Kiedy tniemy tuje

Tniemy w czasie wegetacji. Na przełomie marca i kwietnia jest pierwsze cięcie. Drugi raz chwytamy jak uformują się nowe odrosty, termin przypada zazwyczaj na połowę czerwca. Ostatni raz chwytamy po sekator w sierpniu. Tak aby młode przyrosty, które się pojawią zdążyły zdrewnieć przed mrozami.

Jak widać pielęgnacja tui nie jest wcale tak pracochłonna, aczkolwiek wymaga przestrzegania pewnych zasad, a w szczególności terminów cięcia i nawożenia. Jednak pięknie zielony szpaler żywotników odwdzięczy nam się za całą pracę jaką mu poświęcimy.

Artykuł pomógł zredagować Internetowy Sklep Ogrodniczy PodkarpackieSady.pl.