Jak działa inteligentny dom?

Jak działa inteligentny dom?

27 listopada 2018 0 By Syneko

Na samym początku należy wyjaśnić czym w ogóle jest inteligentny dom. Jest to taki budynek, który posiada scentralizowane systemy zarządzania prawie każdą rzeczą w domu. Sterowanie odbywa się zazwyczaj przy pomocy aplikacji w telefonie, specjalnych pilotów. Niektóre systemy reagują także na dźwięki lub gesty.

Geneza

Przed pojawianiem się inteligentnych domów każdy z budynków posiadał kilka podstawowych elementów, które spełniały jedno określone zadanie. Np. kocioł ogrzewał dom. Niestety, coraz większa liczba takich elementów, sterowanych oddzielnie, powodowała też większą liczbę elementów sterujących. Wtedy pojawił się pomysł, aby scentralizować te wszystkie rozwiązania.

Po pierwsze wygoda

Inteligentny dom to przede wszystkim wygoda w użytkowaniu takiego budynku. Jest to idealne rozwiązanie dla ludzi posiadających bardzo mało czasu. Mogą oni sterować swoim lokum będąc z dala od miejsca zamieszkania. Przez długi okres czasu ta technologia była bardzo droga i dostępna dla nielicznych. W obecnej chwili staje się już bardziej dostępna i na inteligentny dom może pozwolić sobie właściwie każdy.

Dostosowanie się do ustaw

Bardzo duży wpływ na zmianę tej sytuacji mają wprowadzane przepisy prawne, które nakazują ograniczanie zanieczyszczania środowiska. Wiele elementów będących częścią inteligentnego domu jest zbudowane w taki sposób, aby ograniczyć zły wpływ eksploatacji budynku na środowisko naturalne. Najgłośniejszym z nich są panele solarne lub fotowoltaiczne.

Komfort mieszkania

Życie w takim budynku jest znacznie przyjemniejsze. Wiele systemów włącza się automatycznie w zależności od pory dnia lub nocy. Jest ich bardzo wiele i potrafią one sterować prawie każdym elementem wyposażenia domu. Możemy zautomatyzować drzwi, okna, ogrzewanie, oświetlenie i wiele innych. Można też niektóre elementy ze sobą zsynchronizować dla uzyskania jeszcze lepszego efektu.

Czuj się bezpiecznie

Oprócz automatyzacji pewnych urządzeń, będących częścią naszego domu, istnieje także możliwość podwyższenia bezpieczeństwa w naszym budynku. Jeśli mocno obawiasz się o to, że jakiś złodziej wtargnie do twojej posiadłości, to może zainstalować system monitoringu połączony z kamerami znajdującymi się w strategicznych miejscach. Tymi elementami można sterować zdalnie przy pomocy laptopa lub smartphona.

Warto obserwować rynek

Inteligentne domy cały czas się rozwijają. Rozwój technologiczny pozwala nam sądzić, że w przyszłości elementy takiego budynku będą bardzo mocno zinformatyzowane. Duże znaczenie w kontekście rozwiązań smart będzie miała sztuczna inteligencja, która coraz mocniej wkracza do świata nowoczesnych rozwiązań.

Podsumowanie

Jak widać inteligenty dom to bardzo dobra inwestycja, która może się zwrócić i na pewno warta jest rozważenia. Taka technologia pod dachem to także znaczne obniżenie kosztów eksploatacji budynku. Wykorzystanie energii elektrycznej i gazu jest skutecznie zmniejszane, dzięki lepszej optymalizacji. Jeżeli jesteście na etapie projektowania domu to taki scentralizowany system musi być częścią waszego budynku.