Chwytaki do szyb – budowa, rodzaje i zastosowanie

Chwytaki do szyb – budowa, rodzaje i zastosowanie

25 września 2019 0 By Syneko

Chwytaki do szyb – jak sama nazwa wskazuje – służą do podnoszenia oraz przenoszenia szyb i okien. Ich największą zaletą jest m.in. możliwość pracy w trudnych i nietypowych warunkach. Jak są zbudowane chwytaki do szyb?

Budowa i rodzaje chwytaków do szyb

Chwytaki do szyb to urządzenia służące do podnoszenia oraz montażu  szyb i okien w różnych warunkach budowlanych. Urządzenia są zbudowane z trzech kluczowych elementów. Niezbędna jest konstrukcja nośna, która odpowiada za nośność sprzętu oraz możliwość manipulowania przenoszonym materiałem. Oprócz konstrukcji nośnej niezbędnym elementem jest również pompa próżniowa i układ dystrybucji podciśnienia. Z kolei kluczowym elementem chwytaków do szyb są talerze ssące, które odpowiadają za szczelne połączenie szyby z układem nośnym sprzętu. Talerze są zazwyczaj wykonane z mieszanki gumy i silikonu, co pozwala zachować najwyższe bezpieczeństwo w trakcie wykonywania prac montażowych. Chwytaki do szyb można podzielić na trzy podstawowe rodzaje. Wyróżnia się przyssawki ręczne, akumulatorowe i zasilane z sieci. Przyssawki ręczne służą do przenoszenia szyb płaskich i giętych i są wyposażone w manualną pompkę próżniową. Z kolei przyssawki akumulatorowe i zasilane z sieci posiadają elektryczną pompkę próżniową i umożliwiają obracanie i pochylanie szyby płaskiej i giętej. Powyższe rozwiązania dostosowuje się do charakteru miejsca pracy i rodzaju materiałów.

Zastosowanie chwytaków do szyb

Chwytaki do szyb to urządzenia przystosowane do pracy w hali, do montażu szyb i okien autobusowych, pociągowych, a nawet samolotowych. Są nieocenione w warsztatach samochodowych, a także inwestycjach mieszkaniowych. Urządzenia są też niezbędne w miejscach, w których jedynym rozwiązaniem jest podawanie szkła od zewnętrznej strony ramy. Jak wskazuje Uplifter (https://uplifter.pl/chwytaki-do-szyb-przyssawki-do-szyb/), chwytaki należy dopasować do warunków panujących w miejscu pracy. Istnieją przyssawki przeznaczone wyłącznie do pracy w hali oraz takie do pracy na zewnątrz i na budowach, czyli w miejscach, w których panują różne warunki atmosferyczne. Chwytaki do szyb należy dobrać przede wszystkim ze względu na możliwość wystąpienia wilgotności. Sprzęt powinien być również odporny na uszkodzenia mechaniczne i dostosowany do różnych warunków pracy. Co prawda przyssawki do szyb mogą pracować z materiałem płaskim oraz giętym, ale nie każdy sprzęt poradzi sobie z obracaniem i pochylaniem szyb. W tym przypadku warto wybrać urządzenia akumulatorowe albo zasilane z sieci, które umożliwiają pracę mechaniczną albo ręczną. Dobrym rozwiązaniem jest wynajem jednego z powyższych chwytaków, co pozwoli dopasować sprzęt do własnych potrzeb po uprzednim sprawdzeniu jego pracy.